Cytując stare chińskie przysłowie – przyszło nam żyć w ciekawych czasach.
Zmuszeni okolicznościami zostajemy w domach, ograniczając wychodzenie na zewnątrz.
Przynajmniej takie są zalecenia – do czego mam nadzieję i Ty się stosujesz. 😉
Muzyków i artystów niestety ta trudna sytuacja też nie omija.
Odwołane koncerty, sesje nagraniowe, próby, spotkania ze znajomymi ograniczone do minimum.

Jednym ze sposobów, żeby odciągnąć myśli od tego co dookoła, a przy okazji wykorzystać czas, którego nagle mamy trochę więcej, jest… zbudowanie własnego instrument muzycznego.
Tak wiem… możesz powiedzieć, ale jak to? Nie jestem lutnikiem, nie mam pracowni, nie kończyłem kilkuletnich studiów, a moje doświadczenie ogranicza się do skręcania mebli z popularnego szwedzkiego sklepu.

Jak się jednak okazuje – wystarczy Ci kilka podstawowych narzędzi, trochę szpargałów zalegających w garażu lub piwnicy i wolne popołudnie, byś mógł cieszyć się własnoręcznie wykonaną gitarą, nazywaną potocznie cigar box lub po prostu gitarą z pudełka.

O tym jak i dlaczego warto, byś zbudował taki instrument własnym sumptem, o tym dlaczego nie opłaca Ci się kupowanie gotowego cigar boxa, ale też o innych instrumentach z tzw. dolnej półki rozmawiam dziś z moim gościem, a jest nim zdolny, ale skromny, pełen dystansu do siebie i rzeczywistości MIKU czyli Mikołaj Sikorski.

W tym odcinku podcastu Muzykalności znajdziesz m.in. odpowiedzi na pytania:

  • Czym charakteryzuje się brzmienie Cigar Box Guitar?
  • Jakie sprzęty codziennego użytku możesz wykorzystać do budowy cigar box guitar?
  • Dlaczego nie opłaca się kupowanie gotowego cigar box guitar?
  • Ile czasu potrzebujesz, by skonstruować własny cigar box guitar?
  • Jak i gdzie możesz nauczyć się grać na cigar box guitar?
  • Do czego wiedza z budowy cigar box guitar może przydać Ci się w życiu codziennym?
  • Czym charakteryzuje się „typowy” cigar box guitar?
  • Jak długa jest historia cigar box guitar?
  • Gdzie możesz usłyszeć brzmienia cigar box guitar?

Zapraszam Cię do wysłuchania mojej rozmowy z Mikołajem Sikorskim.

Bonus

.
Mikołaj Sikorski „MIKU” – trochę muzyk, trochę stolarz, trochę ślusarz, czasem troszkę prawie lutnik, a przede wszystkim pasjonat. Pierwsze próby budowy „przedmiotu wydającego dźwięk” miały miejsce jeszcze w szkole średniej, a przyczyną do działania była wakacyjna nuda. A dzisiaj buduje prymitywne instrumenty ogólnie nazywane „cigar box guitars”, których tradycja sięga połowy XIX wieku, kiedy to na południu USA ludzie ubodzy budowali sobie gitary, skrzypce czy podobne instrumenty właśnie z pudełek od cygar oraz innych znalezionych skrzynek. Zbudował już ponad 100 instrumentów, w tym cigar box guitar, cigar box ukulele, bas, stomp boxy i instrumenty rezofoniczne. Przerabia też zdezelowane gitary tradycyjne, w których montuje nietypowe urządzenia np. sitko do gotowania na parze lub wyciskacz do cytrusów jako rezonator, co nadaje im unikalne brzmienie. Do budowy często wykorzystuje przedmioty codziennego użytku, elementy mebli czy mechanizmów. Stąd zupełnie nieprzewidywalne brzmienia i brak powtarzalności takich gitar. Być może dlatego jego instrumenty są wykorzystywane przez zawodowych muzyków i coraz częściej słychać je na jakiejś płycie. Ten fakt cieszy tym bardziej, że nie są to tylko płyty z gatunku blues, bo chociaż cigar box guitar jest nierozerwalnie związana z bluesem i towarzyszyła jego powstaniu, to świetnie radzi sobie w muzyce z innych tradycji czy kultur. Idea cigar box guitar staje się dzisiaj popularna również dzięki filozofii DIY, dlatego zawsze podkreśla, że lepiej jest samemu zbudować sobie instrument (a wystarczy wolny weekend), niż kupować już gotowy. Dlatego też prowadzi warsztaty, podczas których ludzie przez jeden dzień budują swój własny instrument.

Przydatne linki

Share This